Blog: Fout gemaakt? Geef opslag!

donderdag 10 maart 2016
timer 3 min
‘Dieven stelen gegevens kankerpatiënten Antoni van Leeuwenhoek’ kopt NU.nl. De betreffende medewerker is ontslagen. Slecht idee. Geef de medewerker opslag!

In het bericht staat dat in december een harde schijf met patiëntgegevens is gestolen uit een auto van een onderzoeker van het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis (AvL).

 

Je zult daar maar patiënt zijn. Dan slaat de angst je toch wel even om het hart bij het lezen van het artikel. Gelukkig lees je ook direct dat het AvL actie onderneemt. De procedures zijn helder, zegt de woordvoerder. Gewoon een domme actie van de medewerker, lijkt de ondertoon. Een incident. Onderzoeker ontslagen. Probleem opgelost. Lijkt het.


“De diefstal is pas recent aan het licht gekomen.”

Hoe zou dat nou toch komen? Als je iets gedaan hebt in strijd met de procedures (in dit geval het meenemen van patiëntgegevens op een onbeveiligde informatiedrager), en weet dat dat je baan gaat kosten, zou bijna iedereen zijn mond houden. De angst wordt door dit voorval opnieuw bevestigd: maak je een fout, dan word je ontslagen. Maar reken maar dat het de volgende keer nóg langer duurt voor zo’n zelfde voorval gemeld wordt. Als het überhaupt al gemeld wordt…


“De procedures worden niet aangepast. De regels hierover zijn heel helder. (…) Als de onderzoeker zich hier aan had gehouden, was er niets gebeurd." 

Zo blijkt maar weer dat je gedrag niet volledig kunt sturen met procedures en regels. Als het gaat over houding, integriteit, zorgvuldigheid, patiëntveiligheid et cetera, gaat het om de ongeschreven regels in een organisatie. Die bepalen wat medewerkers werkelijk doen.


"De persoon zal ons ziekenhuis zeer binnenkort verlaten.”

Als er íemand is die een krachtig verhaal te vertellen heeft over het veilig opslaan van patiëntengegevens, dan is het wel deze onderzoeker! Reken maar dat deze medewerker wakker heeft gelegen van dit voorval. Allerlei scenario’s in z’n hoofd heeft gehaald. Zich voor z’n kop heeft geslagen. Altijd dacht dat dit hem nooit zou overkomen. Hoeveel procedures je ook opstelt, het zijn dít soort persoonlijk ervaringsverhalen die écht impact hebben op iemands handelen.


Beste AvL, ik heb een idee: maak deze onderzoeker chef-veiligheid-patiëntgegevens. Geef hem een opslag voor deze extra taken en alle ruimte om dit naar eigen inzicht ziekenhuisbreed op te pakken. Ik geloof dat je patiënten zich dan pas écht geen zorgen meer hoeven maken!


Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen.  www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »
person_outlineBlog

De nieuwe praktijkmanager: een antropoloog die van reuring houdt

25 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Ik wou dat ik twee hondjes was of soms gewoon een éénpitterpraktijk. Als tandarts dan. Je hebt met jezelf te…

Lees verder »

Binden, boeien en behouden van je team

24 mrt om 08:45 uurtimer4 min

Medewerkers zijn natuurlijk de onmisbare basis van de praktijk. En dat voel je zeker in deze tijd, waarin…

Lees verder »
person_outlineBlog

Op weg naar echte en virtuele dokters in de maatschap

18 mrt om 10:00 uurtimer4 min

In april 2023 schreef ik in een column in MedischOndernemen: 'Ik wens u veel personeel'. Want zonder goede…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Paul Wormer over 'De dokter en de vakgroep': ‘Een praktijk runnen vraagt reflectie, training en kunnen delegeren’

17 mrt om 13:03 uurtimer6 min

Huisartsen staan voor grote organisatorische en strategische uitdagingen. In zijn boek 'De dokter en de…

Lees verder »
Nora Ennahachi  Foto: Dent Management
mic_external_onInterview

Een Goed Gesprek met Nora Ennahachi over ‘boeien en binden’: ‘Praktijkmanager is de sleutel tot succes’

7 mrt om 10:00 uurtimer5 min

Nu tandartspraktijken steeds vaker te maken krijgen met personeelsverloop en -tekorten is het…

Lees verder »
flash_onNieuws

‘Als we niks doen, zit over vijf jaar een kwart van Doetinchem zonder huisarts’

6 mrt om 11:15 uurtimer4 min

In de Gelderse Achterhoek en de Liemers is het steeds lastiger om een huisarts te vinden. Sommige praktijken…

Lees verder »
Wiyanti Nieuweweme van connectifcounsel.nl
mic_external_onInterview

Een Goed Gesprek met Wiyanti Nieuweweme: 'Huisarts moet samenwerken, alleen lukt het niet'

4 mrt om 12:14 uurtimer5 min
Wiyanti Nieuweweme gaat op 9 april in gesprek met praktijkmanagers in de huisartsenzorg over wat er komt kijken…
Lees verder »