Afschaffing VAR per 1 mei 2016

woensdag 3 februari 2016
timer 3 min
Gisteren is de Eerste Kamer met een ruime meerderheid akkoord gegaan met de afschaffing van de VAR. Per 1 mei 2016 wordt de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties van kracht.

Vorige week, tijdens het debat over de afschaffing van de VAR en de invoering van de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (DBA), werd al duidelijk dat de meerderheid van de Eerste Kamer het wetsvoorstel van staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën steunde. Gisteren stemden VVD, PvdA, CDA, PVV, SP, 50plus en de Onafhankelijke Senaatsfractie (OSF) voor het wetsvoorstel.

 

Modelovereenkomsten

Per 1 mei gaat de wet DBA in en is de VAR-verklaring niet meer geldig. De VAR vrijwaarde de opdrachtgever van het betalen van loonheffing en sociale premies. Na invoering van de wet beoordeelt de belastingdienst achteraf of er wel of niet sprake was van een dienstverband en kan er eventueel een naheffing komen. Door te werken met en volgens door de belastingdienst goedgekeurde modelcontracten kunnen opdrachtgever en opdrachtnemer aantonen dat ze geen werknemersrelatie hebben. Er is al een flink aantal modelovereenkomsten door de belastingdienst goedgekeurd, ook voor de eerstelijnszorg, bijvoorbeeld voor  huisartsen en    tandartsen. De Wet DBA werd al in de zomer door de Tweede Kamer goedgekeurd.

 

Overgangsperiode

Op 1 mei 2016 gaat de wet in en is de VAR niet meer geldig. Dit betekent dat een VAR vanaf deze datum geen vrijwaring van loonheffing meer kan garanderen. In de periode tot 1 mei 2017 wordt de wet echter niet ‘repressief’ gehandhaafd. Dat betekent dat de Belastingdienst er in beginsel geen conclusies aan verbindt als partijen zaken nog onvoldoende op orde hebben.  

 

Protest

Op 2 februari stuurde VvAA nog een brief aan de Eerste Kamer om te protesteren tegen het wetsvoorstel. De ledenorganisatie van zorgprofessionals vindt dat de DBA het kind met het badwater weggooit. De VAR heeft weliswaar in een aantal branches tot misstanden geleid, maar dat is geen reden om het hele systeem overboord te gooien. "Onder het mom van een ogenschijnlijke verbetering wordt het probleem van de overheid, gebrek aan capaciteit in de handhaving van de huidige wetgeving, gedropt bij opdrachtgever en opdrachtnemer.  In de zorg zal het risico van naheffingen leiden tot terughoudendheid bij praktijken en zorginstellingen om zzp'ers in te schakelen, verwacht de VvAA. .Zzp-zorgprofessionals vervullen volgens de VvAA een belangrijke 'smeeroliefunctie' om de continuïteit van zorg te garanderen.

 

In het eerste magazine van MedischOndernemen van dit jaar, dat 19 februari verschijnt, vindt u meer informatie over de DBA en wat die voor u betekent.  

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

MedischOndernemen Magazine 1: ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team’

3 apr om 15:30 uurtimer3 min

De uitdagingen binnen de huisartsen-, mondzorg- en fysiotherapiepraktijken zijn groot, zo blijkt uit deze…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

(Schijn)zelfstandige of werknemer? Hierbij het 9-gangenmenu!

2 apr om 10:52 uur

Op 24 maart 2023 heeft de Hoge Raad in het Deliveroo-arrest opdrachtgevers en zelfstandigen negen criteria…

Lees verder »
Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
person_outlineBlog

De nieuwe praktijkmanager: een antropoloog die van reuring houdt

25 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Ik wou dat ik twee hondjes was of soms gewoon een éénpitterpraktijk. Als tandarts dan. Je hebt met jezelf te…

Lees verder »

Binden, boeien en behouden van je team

24 mrt om 08:45 uurtimer4 min

Medewerkers zijn natuurlijk de onmisbare basis van de praktijk. En dat voel je zeker in deze tijd, waarin…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »