Geen compensatie transitievergoeding in 2019: wat nu?

woensdag 10 mei 2017
timer 2 min
Vorige week berichtten wij dat werkgevers per 1 januari 2019 géén compensatie krijgen voor de transitievergoeding bij ontslag wegens langdurige ziekte. Het wetsvoorstel dat deze compensatie moet regelen is namelijk controversieel verklaard. Mr. Miriam Ruijters, Jurist bij VvAA Rechtsbijstand legt uit wat er precies is gebeurd rondom het voorstel en geeft advies.

Sinds de inwerkingtreding van de Wet werk en zekerheid (WWZ) in juli 2015 hebben werknemers recht op een transitievergoeding bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst die twee jaar of langer heeft geduurd. Dat geldt ook voor werknemers die worden ontslagen wegens langdurige arbeidsongeschiktheid.  Voor deze inwerkingtreding hadden deze langdurig zieke werknemers geen recht op een vergoeding bij beëindiging van het dienstverband. De nieuwe regeling viel bij veel werkgevers dan ook niet in goede aarde. Zij hebben de plicht om twee jaar lang het loon door te betalen tijdens ziekte, moeten vaak kosten maken voor de re-integratie van de werknemer en daar komt deze transitievergoeding dan nog bovenop.

 

Ontlopen 

Werkgevers proberen om die reden geregeld het moeten betalen van de transitievergoeding te ontlopen door het dienstverband na twee jaar ziekte niet te beëindigen en de werknemer in dienst te houden. De loondoorbetalingsverplichting eindigt na twee jaar waardoor een zogenaamd ‘slapend’ dienstverband ontstaat. Hierover hebben diverse rechters hun zorgen geuit, maar een werknemer kan juridisch niet afdwingen dat diens werkgever het dienstverband na twee jaar zieke beëindigt.

 

Wetsvoorstel

Vorig jaar heeft minister Asscher om die reden voorgesteld dat werkgevers de aan langdurig zieke werknemers betaalde transitievergoeding mogen terughalen uit het Algemeen werkloosheidsfonds. In ruil daarvoor zou de uniforme premie dan worden verhoogd. De wet zou per 2019 in werking moeten treden. Met terugwerkende kracht zouden de transitievergoedingen die vanaf 1 juli 2015 zijn uitgekeerd, worden terugbetaald.

 

Advies

Helaas is dit wetsvoorstel onlangs, op 19 april 2017, controversieel verklaard. De Tweede Kamer zal het wetsvoorstel pas weer gaan behandelen als het nieuwe kabinet is gevormd. Voorlopig bestaat hierover dus nog onzekerheid.

 

Ik adviseer werkgevers in de meeste gevallen toch te kiezen voor een beëindiging van de arbeidsrelatie. Dit ook om te voorkomen dat de betreffende werknemer op enig moment weer herstelt en tewerkgesteld wil worden. Of de met de beëindiging van de arbeidsrelatie verschuldigde transitievergoeding nog kan worden teruggevorderd, zal de tijd leren.

 

Mr. Miriam Ruijters, Jurist bij VvAA Rechtsbijstand

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
person_outlineBlog

De nieuwe praktijkmanager: een antropoloog die van reuring houdt

25 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Ik wou dat ik twee hondjes was of soms gewoon een éénpitterpraktijk. Als tandarts dan. Je hebt met jezelf te…

Lees verder »

Binden, boeien en behouden van je team

24 mrt om 08:45 uurtimer4 min

Medewerkers zijn natuurlijk de onmisbare basis van de praktijk. En dat voel je zeker in deze tijd, waarin…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
person_outlineBlog

Op weg naar echte en virtuele dokters in de maatschap

18 mrt om 10:00 uurtimer4 min

In april 2023 schreef ik in een column in MedischOndernemen: 'Ik wens u veel personeel'. Want zonder goede…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Paul Wormer over 'De dokter en de vakgroep': ‘Een praktijk runnen vraagt reflectie, training en kunnen delegeren’

17 mrt om 13:03 uurtimer6 min

Huisartsen staan voor grote organisatorische en strategische uitdagingen. In zijn boek 'De dokter en de…

Lees verder »
Nora Ennahachi  Foto: Dent Management
mic_external_onInterview

Een Goed Gesprek met Nora Ennahachi over ‘boeien en binden’: ‘Praktijkmanager is de sleutel tot succes’

7 mrt om 10:00 uurtimer5 min

Nu tandartspraktijken steeds vaker te maken krijgen met personeelsverloop en -tekorten is het…

Lees verder »