'Juiste zorg op de juiste plek' vertaald in regels medisch-specialistische zorg 2020

maandag 29 april 2019
timer 3 min
‘Juiste zorg op de juiste plek’ is een initiatief van zorgpartijen, gesteund door het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS). Dat betekent zorg dichtbij huis leveren als het kan, alleen in het ziekenhuis als het moet. Maar er is ook meer samenwerking tussen zorgprofessionals onderling nodig. De Nederlandse Zorgautoriteit heeft de regels voor de medisch-specialistische zorg in 2020 hierop aangepast.

Het initiatief' De juiste zorg op de juiste plek' is vertaald in de regels van de medisch-specialistische zorg 2020, die zijn opgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). De belangrijkste wijzigingen in de registratie en declaratie van de medisch-specialistische zorg in 2020 vindt u in dit overzicht.

 

Wijzigingen medisch-specialistische zorg 2020

  • In de regels voor de medisch-specialistische zorg 2020 wordt een zorgprestatie toegevoegd, die declaratie van klinische zorg thuis mogelijk maakt. Door technische ontwikkelingen (e-health) is het steeds vaker mogelijk om medisch-specialistische zorg bij patiënten thuis te leveren. Het zorgt voor kostenbesparing van zorggeld en helpt mensen beter leven en functioneren met hun ziekte of beperking.
  • Daarnaast komt er een herindeling van zorgtaken. Zo hoeven medisch specialisten niet alle medische handelingen zelf uit te voeren. De klinisch technoloog wordt per 1 januari 202 toegevoegd aan beroepen, die zelfstandig zorgtrajecten openen en in rekening brengen. Op die manier kunnen medisch specialisten zich beter richten op complexe zorg.
  • Een andere maatregel is dat per 2020 vrije tarieven gelden voor de eerstelijnsdiagnostiek, met uitzondering van trombosezorg. Hierbij stelt de NZa geen maximumtarieven vast en onderhandelen zorgaanbieders en zorgverzekeraars zelf over de prijs en behandeling. Dit biedt meer ruimte om maatwerkafspraken te maken die passen bij de lokale omstandigheden en de behoeften van patiënten.
  • Verder worden de regels bij parallelle zorgvragen, het registreren van meerdere zorgtrajecten binnen één specialisme waarbij sprake is van overlap in looptijd, verduidelijkt voor de medisch-specialistische zorg. Op basis van nieuwe regels kunnen zorgaanbieders voortaan al vroeg in een zorgtraject afwegen of het openen van een parallel zorgtraject gerechtvaardigd is. 
  • Ten slotte wil de NZa dat zorgaanbieders en zorgverzekeraars afstappen van traditionele contractafspraken, waarbij belonen op basis van volume het uitgangspunt is. Contracten moeten gebaseerd zijn op waardegedreven zorg, waarin het draait om het realiseren van de beste zorg en gezondheid voor de patiënt tegen de laagst mogelijke kosten. Zodat zorg op de juiste plek en doelmatige inzet van mensen en middelen een stap dichterbij komt.

 Bron: NZa stimuleert juiste zorg op de juiste plek in regels medisch-specialistische zorg 2020

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
person_outlineBlog

De nieuwe praktijkmanager: een antropoloog die van reuring houdt

25 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Ik wou dat ik twee hondjes was of soms gewoon een éénpitterpraktijk. Als tandarts dan. Je hebt met jezelf te…

Lees verder »

Binden, boeien en behouden van je team

24 mrt om 08:45 uurtimer4 min

Medewerkers zijn natuurlijk de onmisbare basis van de praktijk. En dat voel je zeker in deze tijd, waarin…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
person_outlineBlog

Op weg naar echte en virtuele dokters in de maatschap

18 mrt om 10:00 uurtimer4 min

In april 2023 schreef ik in een column in MedischOndernemen: 'Ik wens u veel personeel'. Want zonder goede…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Paul Wormer over 'De dokter en de vakgroep': ‘Een praktijk runnen vraagt reflectie, training en kunnen delegeren’

17 mrt om 13:03 uurtimer6 min

Huisartsen staan voor grote organisatorische en strategische uitdagingen. In zijn boek 'De dokter en de…

Lees verder »
Nora Ennahachi  Foto: Dent Management
mic_external_onInterview

Een Goed Gesprek met Nora Ennahachi over ‘boeien en binden’: ‘Praktijkmanager is de sleutel tot succes’

7 mrt om 10:00 uurtimer5 min

Nu tandartspraktijken steeds vaker te maken krijgen met personeelsverloop en -tekorten is het…

Lees verder »