“Patiëntendossier moet onderdeel zijn van je praktijkvoering”

vrijdag 11 september 2015
timer 3 min
Over de noodzaak van een goed patiëntendossier, bestaat inmiddels geen twijfel meer. Maar het is niet voor iedereen duidelijk wat nou precies een goed dossier is. Annemarie Smilde, jurist bij VvAA, geeft een aantal tips en adviezen.

“Het dossier wordt vaak gezien vanuit het juridisch perspectief: als een middel om je te kunnen verweren tegen een klacht of een claim. Terwijl het dossier ook en misschien wel vooral bedoeld is om zorg te kunnen verlenen. Het is de basis voor de behandelrelatie,” vertelt Smilde. “Als je je praktijk op orde wilt hebben dan begint met een goed dossier. Zodat niet alleen jij maar ook je assistentes, je collega, de waarnemer en/of de mondhygiënist een beeld hebben van de patiënt, de verrichtingen en het afgesproken beleid."  

 

Maar vooral bij tandartsen is het dossier een punt van aandacht, zo blijkt uit de uitspraken van de klachtencommissies (KNMT en ANT) en tuchtcolleges. “Veel tandartsen ervaren het bijhouden van het dossier als administratieve rompslomp, die ten koste gaat van de zorg.” Maar als je het niet doet, kan dat schadelijk zijn voor de patiënt én voor jezelf." Zo noemt Smilde het voorbeeld van een tandarts die gespecialiseerd was in de behandeling van paradontologische problemen. “Een klacht tegen hem werd gegrond verklaard, omdat hij door een zeer gebrekkig dossier niet kon aantonen dat hij juist gehandeld had. Het Tuchtcollege heeft hem een berisping opgelegd vanwege tandheelkundig tekortschieten én het slechte dossier.” Daarom raadt de juriste aan niet alleen te noteren welke verrichtingen je gedaan hebt, maar ook je beleid en de adviezen aan de patiënt, zelfs degenen die niet zijn opgevolgd.

 

Het lijkt streng, maar volgens de juriste is het logisch dat de richtlijnen zo scherp zijn. “Een goed dossier maak je niet alleen voor jezelf als tandarts, maar ook voor je vervanger of opvolger.” En het hoeft niet veel tijd te kosten, als je maar goed beleid voert in de praktijk. “Je moet een keer met z’n allen gaan zitten om af te spreken wie wat vertelt aan de patiënt en wie dat vervolgens noteert.”

 

Tijdens het congres Praktijkorganisatie Anno Nu op 12 december geeft Annemarie Smilde een presentatie over wat een goed patiëntdossier is. Ze licht het belang van dossiers toe en geeft een aantal praktische tips en adviezen. 

> Bekijk hier het complete programma
> Meld u aan voor het congres

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
person_outlineBlog

Op weg naar echte en virtuele dokters in de maatschap

18 mrt om 10:00 uurtimer4 min

In april 2023 schreef ik in een column in MedischOndernemen: 'Ik wens u veel personeel'. Want zonder goede…

Lees verder »
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: Uitstel aanvragen kan tot uiterlijk 31 maart

3 mrt om 08:45 uurtimer4 min

De Wet toetreding zorgaanbieders (Wtza) verplicht zorgaanbieders om jaarlijks een jaarverantwoording in te…

Lees verder »
CAO onderhandelingen in stilte. Multiple rabbits dressed in businesssuites.
person_outlineBlog

Stop met alle ‘geplapper’ en laten we de cao fysiotherapie realiseren

13 feb om 13:47 uurtimer4 min

‘Geplapper’ - een schitterend Duits woord dat ik associeer met alles wat momenteel niet IN maar AAN de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Trekken zonder tandheelkundige noodzaak: tandartsen zwichten massaal voor patiënt

12 feb om 13:18 uurtimer3 min

Een meerderheid van de tandartsen en kaakchirurgen in Nederland voert een verzoek uit om tanden of kiezen te…

Lees verder »
flash_onNieuws

Miljoenen voor ‘Innovation Booster 2025’ in de mondzorg. Consortia kunnen PPS-projectvoorstellen indienen

10 feb om 08:34 uurtimer3 min

Het ORANGEHealth-consortium heeft 3,45 miljoen euro subsidie ontvangen van Health~Holland om de mondzorg in…

Lees verder »

Vcare en Fonkelzorg over ‘de AI-revolutie’ in de eerste lijn: AI verbetert bereikbaarheid, triage én consulten

3 feb om 15:15 uurtimer5 min

De opkomst van kunstmatige intelligentie-toepassingen in de huisartsenpraktijk gaat razendsnel. Tegelijkertijd…

Lees verder »