'Schrap verplichting cliëntenraad voor kleinschalige zorgaanbieder'

dinsdag 4 september 2018
timer 3 min
Kleinschalige zorgaanbieders moeten worden uitgezonderd van de verplichting om een cliëntenraad in te stellen. Dit bepleiten eerstelijnsorganisaties in een brief aan de Tweede Kamer over het wetsvoorstel Wmcz 2018, waarin die verplichting voor praktijken met meer dan tien zorgverleners is opgenomen. De organisaties vrezen dat de maatregel met name kleinere praktijken met extra regeldruk en financiële lastenverzwaring zal opzadelen.

De Tweede Kamer debatteert op 10 september met minister Bruno Bruins (VWS) over aanpassingen van de Wet medezeggenschap cliënten zorgsector (Wmcz). De Wmcz 2018 komt tegemoet aan de wens om de medezeggenschap van cliënten binnen zorginstellingen te versterken. De minister wil onder meer de zeggenschap van patiënten formaliseren door zorgaanbieders met meer dan tien zorgverleners te verplichten een cliëntenraad in het leven te roepen. Daaronder valt ook het ondersteunend personeel.

 

In een gezamenlijke brief uiten brancheorganisaties de KNMT, de LHV, InEen, de KNGF, de KNOV, de LVVP en de ANT hun zorgen over deze verplichting. Die zal voor een groot deel van de eerstelijnszorgaanbieders gaan gelden, verwachten ze, ook gezien het grote aantal deeltijdcontracten. De organisaties spreken van een onevenredige belasting van kleinschalige zorgaanbieders en pleiten daarom voor een uitzonderingspositie van kleinschalige zorgaanbieders met minder dan vijftig zorgverleners. "Wij maken ons namelijk grote zorgen over een toename van de administratieve druk en organisatorische en financiële lastenverzwaring bij uitvoering van de voorgenomen wetswijziging." Ook zeggen de brancheorganisaties er niet in te geloven dat effectieve medezeggenschap per definitie wordt bereikt met een verplicht ingestelde cliëntenraad. "Met alternatieve en/of informele vormen van medezeggenschap en patiëntenparticipatie kan naar onze mening eenzelfde, zo niet beter, resultaat worden bereikt", aldus de organisaties in hun brief.

 

Medezeggenschap

Het wetsvoorstel dat nu in de Tweede Kamer ligt, is het resultaat van jarenlang geschaaf aan  plannen om de medezeggenschap in zorgorganisaties te verbeteren. De Wmcz is onderdeel van een scala aan maatregelen die voormalig minister Schippers en staatssecretaris Van Rijn namen tegen onbehoorlijk bestuur en wanbeleid bij zorgaanbieders. Eerder uitten onder meer cliëntenorganisaties LSR, LOC, KansPlus, NCZ, Ieder(in), MIND en Patiëntenfederatie al kritiek op het wetsvoorstel. In een gezamenlijke brief pleitten zij voor een aantal aanpassingen van de wet. Zo vinden zij dat medezeggenschap zo lokaal mogelijk moet worden vormgegeven. In het huidige wetsvoorstel moeten cliënten en hun vertegenwoordigers hiertoe uitdrukkelijk verzoeken. De cliëntenorganisaties pleiten voor de formulering dat een zorgaanbieder met meerdere instellingen voor elk van die instellingen een cliëntenraad moet instellen, tenzij dit in redelijkheid niet kan worden verwacht voor die instellingen.

Bron: www.skipr.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Schrap verplichting cliëntenraad voor kleinschalige zorgaanbieder'

Meer artikelen met dit thema

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: Uitstel aanvragen kan tot uiterlijk 31 maart

3 mrt om 08:45 uurtimer4 min

De Wet toetreding zorgaanbieders (Wtza) verplicht zorgaanbieders om jaarlijks een jaarverantwoording in te…

Lees verder »
CAO onderhandelingen in stilte. Multiple rabbits dressed in businesssuites.
person_outlineBlog

Stop met alle ‘geplapper’ en laten we de cao fysiotherapie realiseren

13 feb om 13:47 uurtimer4 min

‘Geplapper’ - een schitterend Duits woord dat ik associeer met alles wat momenteel niet IN maar AAN de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Trekken zonder tandheelkundige noodzaak: tandartsen zwichten massaal voor patiënt

12 feb om 13:18 uurtimer3 min

Een meerderheid van de tandartsen en kaakchirurgen in Nederland voert een verzoek uit om tanden of kiezen te…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe website ‘Open over tuchtrecht’ ondersteunt bij tuchtklachten: ‘Een tuchtklacht kan overweldigend zijn’

16 jan om 14:48 uurtimer4 min

Een tuchtklacht heeft vaak een grote impact op zorgverleners. De bijbehorende juridische procedures zijn…

Lees verder »
Minister Fleur Agema (VWS) (Foto: Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Ziekenhuizen en brancheorganisaties willen Integraal Zorgakkoord opschorten

18 dec 2024 timer4 min

De ziekenhuizen willen de onderhandelingen over het Integraal Zorgakkoord opschorten vanwege onverwachte…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Chris Bruijn over Paramedisch Platform Flevoland en het IZA: ‘Naar een zorgsysteem waarin we samen optrekken zonder rompslomp’

9 dec 2024 timer7 min

Chris Bruijn is eigenaar van fysiopraktijk KernGezond en voorzitter van het Paramedisch Platform Flevoland. Hij…

Lees verder »