Een praktijk overnemen - lukt dat nog wel? Acht vragen die bij overname relevant zijn

woensdag 15 december 2021
timer 4 min

(foto: Shutterstock)

Vroeger was alles beter, hoor je oudere collega’s wel eens verzuchten. Lange tijd gold dat in ieder geval voor het zelf starten van een praktijk. De afgelopen twee jaar zien we bij Dentiva wel een belangrijke verschuiving voor collega’s die voor zichzelf willen beginnen. De praktijken groeien zelf en het aantal ketens groeit.

De praktijken groeien meestal zelf van uit een zorginhoudelijke gedachte. Ons vakgebied is zo uitgebreid en divers, dat het tegenwoordig prettig is om met collega’s samen te kunnen werken. Denk aan de specialist, de gespecialiseerde tandarts, mondhygiënisten en preventieassistentes. Alleen lukt niet meer op één stoel. Tandartsen die een praktijk willen starten, doen dat op dit moment vanaf drie stoelen, maar ook vaak met een gedachte om uiteindelijk een praktijk met zes stoelen te hebben. Meer aspecten behandelen we ook bij ons webinar ‘Start succesvol met je praktijk!’ (op 22 december).

Realiseer je eigen zorgvisie

Het gaat er niet om op drie of zes stoelen tegelijk te werken als tandarts. Maar wél om de gedachte dat je die ruimte nodig hebt om je eigen zorgvisie te kunnen realiseren. Geen gekke gedachte overigens als je ziet hoeveel tijd, energie en menskracht een zorgvuldig opgezet preventieprogramma vraagt. Tegelijkertijd zijn er veel minder praktijken beschikbaar van deze grootte en worden ze vaak ook al benaderd door ketens. De markt voor grotere praktijken wordt langzaam aan steeds lastiger. Een inhoudelijk gemotiveerde zorgverlener kan natuurlijk nog steeds zeer succesvol zijn, maar het wordt inmiddels wel lastiger om een voet aan de grond te krijgen. Daarbij komt nu dat de zoektocht ingewikkelder is.

Cruciale vragen

Hieronder vind je acht vragen die je kunnen helpen bij die zoektocht:

1. Wil ik alleen of samen een praktijk starten?
2. Wil ik een nul praktijk, overnemen of een hybride model?
3. Welke randvoorwaarden heb ik voor het overnemen van een praktijk of een bestand?
4. In welke regio wil ik mij vestigen?
5. Wat is uiteindelijk de grootte van de praktijk die ik voor ogen heb?
6. Welke zorgverleners werken er uiteindelijk? Aantal en vakgebied?
7. Hoeveel patiënten verwacht ik dan in die praktijk?
8. Waar komen die vandaan?

‘MasterMind’

Heb je meer hulp nodig? Vanuit Dentiva bieden we begeleiding in de zogeheten ‘MasterMind ‘-groepen. Dit doen we vanuit het idee dat de complexiteit van wet- en regelgeving en je nieuwe rol als eigenaar en leidinggevende veel aandacht en tijd vraagt. Zie hiervoor: MasterMind-traject - 2022 Start succesvol jouw eigen praktijk.

We denken nog altijd dat als je als tandarts met de gedachte speelt om een eigen praktijk te starten, dit een succesvol idee kan zijn. Natuurlijk moet het bij je passen en moet je goed overdenken of je dit alleen of samen wilt doen. Alleen, tijd is niet altijd onze vriend. De bekende uitdrukking: ‘Komt tijd komt raad’, wordt meer en meer: ‘Komt tijd, de kans vergaat…’

Meer weten?

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

‘Als we niks doen, zit over vijf jaar een kwart van Doetinchem zonder huisarts’

6 mrt om 11:15 uurtimer4 min

In de Gelderse Achterhoek en de Liemers is het steeds lastiger om een huisarts te vinden. Sommige praktijken…

Lees verder »
Wiyanti Nieuweweme van connectifcounsel.nl
mic_external_onInterview

Een Goed Gesprek met Wiyanti Nieuweweme: 'Huisarts moet samenwerken, alleen lukt het niet'

4 mrt om 12:14 uurtimer5 min
Wiyanti Nieuweweme gaat op 9 april in gesprek met praktijkmanagers in de huisartsenzorg over wat er komt kijken…
Lees verder »
Rutger IJntema
mic_external_onInterview

4e Klein Bedrijf Index Fysiotherapie: ‘54 procent van de praktijkhouders denkt aan stoppen – een schokkend aantal’

15 jan om 17:30 uurtimer6 min
De vierde editie van de Kleinbedrijf Index (KBI) Fysiotherapie bevat de resultaten van een enquête naar de…
Lees verder »
Huisarts René van den Berg van praktijk Texelstroom
mic_external_onInterview

Huisarts René van den Berg over het ‘offshore model’: ‘Zo maken we het huisartsenvak weer behapbaar’

19 jul 2024 timer6 min

Huisarts René van den Berg introduceerde het zogeheten ‘offshore model’ in zijn huisartsenpraktijk in Den…

Lees verder »
Thomas Rietrae: ‘Binnen anderhalf jaar nam ik drie praktijken over. Maar ik ben ook hartstikke gelukkig als ik niks overneem.’ (Foto: Lassus Tandartsen)
mic_external_onInterview

Thomas Rietrae (Lassus Tandartsen) over de snelle groei naar 30 praktijken: ‘Professionele autonomie is cruciaal’

4 jul 2024 timer8 min

Thomas Rietrae is eigenaar van Lassus Tandartsen, een tandartsengroep met 30…

Lees verder »
Rob van Damme - Foto: Martin Sprangers
person_outlineBlog

Kernwaarden huisartsenzorg onder druk: Het zal je dokter maar wezen

4 jul 2024 timer4 min

Stel je woont in een dorp waar een huisarts met pensioen gaat. Aardige man, fijne dokter. Er…

Lees verder »
person_outlineBlog

Als de onderbetaling van de praktijkhouder blijft bestaan, verdwijnt de zelfstandige huisarts

4 jul 2024 timer4 min

Landelijk is nog slechts 60% van de huisartsen praktijkhoudend, in onze regio nog maar 50%.…

Lees verder »
Huisarts Wietske Jacobs (Eigen foto)
mic_external_onInterview

Huisarts stuurt SOS: ‘Een duurzame, instapklare praktijk waar we het verschil kunnen maken’

22 apr 2024 timer6 min

Huisarts Wietske Jacobs (44) maakte in 2018 de sprong naar het praktijkhouderschap in Den…

Lees verder »