"Helaas, u moet nog 5 jaar langer doorwerken…"

vrijdag 2 december 2016
timer 2 min
Een arts belt met het idee om over een paar jaar te gaan stoppen met de praktijk. Als ik de wensen heb geïnventariseerd en het financiële plaatje in kaart heb, komt er best vaak uit dat stoppen met werken nog helemaal niet kan. "Helaas, u moet nog vijf jaar langer doorwerken…

Het is natuurlijk niet de boodschap die ik aan mijn klant wil geven, maar het moet jammer genoeg regelmatig. Soms hebben tandartsen, huisartsen en medisch specialisten gewoon te weinig inzicht in hun financiële situatie en hun pensioenvoorziening. Vaak beginnen zij ook te laat aan dit vraagstuk. Wat dat betreft zijn het net mensen: pensioen is gewoon complexe materie en niet bepaald ‘sexy’.

 

‘Wat doen we verkeerd?’

"Wat doen wij verkeerd?", vroeg een partner van een klant laatst, tijdens een pensioengesprek. Haar man wilde stoppen met werken. Ze wilden een boot kopen en gaan varen maar de financiën lieten dat voorlopig niet toe.  Het is niet zozeer die vraag die gesteld moet worden maar wel: hoe kun je dit beter aanpakken om verrassingen te voorkomen en langgekoesterde dromen te moeten uitstellen? Mijn tips, gebaseerd op vele persoonlijke gesprekken en jarenlange ervaring:

  1. Laat tijdig, wanneer uw toekomstperspectieven zich aftekenen, een goed financieel plan opstellen, gebaseerd op de huidige situatie en ontwikkelingen in de nabije toekomst. Dit geeft inzicht en houvast.
  2. Laat dit plan minstens eens in de vijf jaar updaten: kinderen gaan het huis uit, studeren of zijn klaar met hun studie, de fiscale omstandigheden wijzigen, wensen veranderen.
  3. Stel niet uit: begin tijdig met het opbouwen van pensioen. Tandartsen hebben bijvoorbeeld geen verplicht pensioenfonds, maar ook dan is het goed om zo vroeg mogelijk te beginnen met het opbouwen van een oudedagsreserve. 

Een van de mooiste reacties die ik heb gehoord: "Ik had niet verwacht dat ik het zou redden!" Deze tandarts kon stoppen op het moment dat hij in gedachten had. Hoe heerlijk is dat.


Irene D'hous

Persoonlijk Financieel Adviseur VvAA

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
"Helaas, u moet nog 5 jaar langer doorwerken…"

Meer artikelen met dit thema

Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
flash_onNieuws

CBS: 1 op de 6 volwassenen heeft last van tand- of kiespijn

19 mrt om 10:00 uurtimer4 min

In 2024 gaf 16 procent van de Nederlandse volwassenen aan in de afgelopen twaalf maanden last te hebben gehad…

Lees verder »
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: Uitstel aanvragen kan tot uiterlijk 31 maart

3 mrt om 08:45 uurtimer4 min

De Wet toetreding zorgaanbieders (Wtza) verplicht zorgaanbieders om jaarlijks een jaarverantwoording in te…

Lees verder »
CAO onderhandelingen in stilte. Multiple rabbits dressed in businesssuites.
person_outlineBlog

Stop met alle ‘geplapper’ en laten we de cao fysiotherapie realiseren

13 feb om 13:47 uurtimer4 min

‘Geplapper’ - een schitterend Duits woord dat ik associeer met alles wat momenteel niet IN maar AAN de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Nieuwe pensioenwet (deel 2): De basis van het Nederlandse pensioenstelsel

27 jan om 13:00 uurtimer4 min

In deze blog zullen we enkele belangrijke pijlers van ons pensioenstelsel onder de loep nemen. Door inzicht te…

Lees verder »
Rutger IJntema
mic_external_onInterview

4e Klein Bedrijf Index Fysiotherapie: ‘54 procent van de praktijkhouders denkt aan stoppen – een schokkend aantal’

15 jan om 17:30 uurtimer6 min
De vierde editie van de Kleinbedrijf Index (KBI) Fysiotherapie bevat de resultaten van een enquête naar de…
Lees verder »

Duurzaamheid in de zorg: welke stappen zet u?

19 dec 2024 timer3 min

In deze blog hebben we het over duurzaamheid in de zorg. Duurzaamheid wordt steeds belangrijker in de huidige…

Lees verder »

Pleidooi voor alternatieve bekostiging: Betaling per verrichting geeft een perverse prikkel. Wat werkt dan wel?

22 okt 2024 timer5 min
Rutger IJntema en Wil van Erp, beide onderzoekers bij de Hogeschool Utrecht willen een gesprek op gang brengen…
Lees verder »