Mondzorgpraktijk Anno Nu: ‘Gastvrijheid zorgt voor meer werkplezier en minder regeldruk’

maandag 23 december 2019
timer 3 min
Voor de zesde editie van Mondzorgpraktijk Anno Nu op zaterdag 14 december kwamen ruim 160 deelnemers, sprekers en partners naar gebouw ’t Hart in Utrecht. Samen met VvAA en KNMT organiseerde MedischOndernemen deze dag om praktijkhouders en -managers uit de mondzorg voor te bereiden op 2020. Onder de inspirerende leiding van Hannelore Hartmann, hoogleraar Medische Geschiedenis uit Frankfurt, komen thema’s aan bod als gastvrijheid in de mondzorg, de gevolgen van de Wet Arbeidsmarkt in Balans en de vraag: wat kunnen praktijken van ketens leren?

Tijmen Hiep, penningmeester bij VvAA, en Henk Donker, bestuurslid van de KNMT, openen de dag en blikken vooruit op de veranderingen die er in 2020 aankomen. Mondhygiënisten mogen eenvoudige vullingen gaan aanbrengen en er komen nieuwe richtlijnen aan van het Kennisinstituut Mondzorg (KiMo). ‘Wij moeten mondhygiënisten goed blijven monitoren. Door de inzet van mondhygiënisten wil de overheid het tekort aan tandartsen opvangen, maar volgens ons moet juist het aantal opleidingsplaatsen worden verhoogd. Wij willen besluiten implementeren waar wij allemaal achter staan.’

 

‘Gastgerichtheid kan gastvrijheid in de weg zitten’

Keynotespeaker Milo Berlijn houdt vervolgens een inspirerend verhaal  over gastvrijheid in de tandartspraktijk. Dat doet hij met een interactieve aanpak, waarbij hij de aanwezigen bevraagt om zichzelf te beoordelen op gastvrijheid. Berlijn betoogt dat het in organisaties vaak meer om een protocollaire gastgerichtheid gaat dan om gastvrijheid. ‘Deze gastgerichtheid kan gastvrijheid in de weg zitten. In de mondzorg worden nieuwe medewerkers opgeleid en bekend gemaakt met alle protocollen, maar niemand vertelt hoe je moet omgaan met patiënten. Mensen durven elkaar vaak wel aan te spreken op processen en protocollen, maar niet op het op gedrag. Daarvoor worden cursussen als feedback geven geïntroduceerd. Heel raar, spreek elkaar gewoon aan’, stelt Berlijn.

 

   

 

‘Wees proactief’

‘Gastvrijheid heeft te maken met proactiviteit’, stelt Berlijn. Hij haalt als voorbeeld aan het sturen van appjes om patiënten te herinneren aan afspraken of een glimlach op je gezicht te toveren als je in gesprek bent met de patiënt. Volgens hem wordt 95 procent van de mensen daardoor beïnvloed.  Door het grote personeelstekort in de zorg is werkplezier steeds vaker onderwerp van gesprek. ‘Wij gaan ons de komende jaren minder druk maken over de patiënten en kijken meer naar de medewerkers’, stelt Berlijn. Juist hierbij speelt gastvrijheid volgens Berlijn een grote rol: ‘Gastvrijheid in de praktijk zorgt voor meer werkplezier en minder werkdruk.’ Een aanwezige vraagt hoe je bij een sollicitatiegesprek kunt toetsen of iemand gastvrij is. Milo Berlijn: ‘Nies eens en kijk of iemand reageert met ‘gezondheid’. Laat iets vallen en kijk of mensen helpen. Dat zegt iets over gastvrijheid en intrinsieke motivatie. Focus je op de positieve kant.’

 

5 tips van Milo Berlijn voor een servicegerichte praktijk

1.    Creëer een open gastgerichte en gastvrije bedrijfscultuur

2.    Stel ‘gastvrijheid’ centraal

3.    Excelleer in de ‘menskant’

4.    Stuur op duidelijkheid en positiviteit

5.    Stuur op 'relaties' (Inspireer)

 

Bekijk hier de presentatie van Milo Berlijn


Lees ook het interview met Milo Berlijn: ‘In veel mondzorgpraktijken speelt gastvrijheid geen rol’  

Foto's: Martin Hols

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »
Thomas Rietrae  (Foto: Lassus Tandartsen)
mic_external_onInterview

Mondzorg-ondernemer Thomas Rietrae: ‘Verdere ketenvorming, maar ook menselijke maat in de zorg’

13 mrt om 15:00 uurtimer4 min
Thomas Rietrae is uiterst succesvol met Lassus Tandartsen, een keten van 30 praktijken, 800 medewerkers, 200.000…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: Uitstel aanvragen kan tot uiterlijk 31 maart

3 mrt om 08:45 uurtimer4 min

De Wet toetreding zorgaanbieders (Wtza) verplicht zorgaanbieders om jaarlijks een jaarverantwoording in te…

Lees verder »
CAO onderhandelingen in stilte. Multiple rabbits dressed in businesssuites.
person_outlineBlog

Stop met alle ‘geplapper’ en laten we de cao fysiotherapie realiseren

13 feb om 13:47 uurtimer4 min

‘Geplapper’ - een schitterend Duits woord dat ik associeer met alles wat momenteel niet IN maar AAN de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Trekken zonder tandheelkundige noodzaak: tandartsen zwichten massaal voor patiënt

12 feb om 13:18 uurtimer3 min

Een meerderheid van de tandartsen en kaakchirurgen in Nederland voert een verzoek uit om tanden of kiezen te…

Lees verder »
Poetsinstructie bij Tandheelkunst in Woerden (Foto: De Lieve Tandarts)
person_outlineBlog

De Lieve Tandarts gaat op zoek naar goede poetsinstructie: Coproductie levert drie preventiefilmpjes op

5 feb om 13:00 uurtimer3 min

Jan Henk Nawijn is oprichter van het keurmerk De Lieve Tandarts en schrijft regelmatig blogs voor…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe website ‘Open over tuchtrecht’ ondersteunt bij tuchtklachten: ‘Een tuchtklacht kan overweldigend zijn’

16 jan om 14:48 uurtimer4 min

Een tuchtklacht heeft vaak een grote impact op zorgverleners. De bijbehorende juridische procedures zijn…

Lees verder »