Wereld Mondgezondheidsdag: aandacht voor mondzorg in het verpleeghuis

donderdag 16 maart 2023
timer 2 min

(Foto: Shutterstock)

Elk jaar op 20 maart is het Wereld Mondgezondheidsdag, de dag waarop wereldwijd aandacht wordt gevraagd voor het belang van een gezonde mond en toegang tot goede mondzorg. Het thema is in de jaren 2021-2023 'Be proud of your mouth'. Het platform ‘Waardigheid en trots voor de toekomst’ grijpt de dag aan om het kennisdossier 'Mondzorg in het verpleeghuis' dat ze heeft samengesteld onder de aandacht te brengen.

‘Waardigheid en trots voor de toekomst’ is in 2018 gestart en richt zich op zorgaanbieders in verpleging en verzorging en sinds 2023 ook op de gehandicaptenzorg. Zorgverzekeraars Nederland is opdrachtgever van het programma dat wordt uitgevoerd door kennisorganisatie Vilans. In het kennisdossier 'Mondzorg in het verpleeghuis' heeft het platform richtlijnen, scholingsmaterialen, tools en informatie bijeengebracht.

Goede mondzorg voor ouderen begint in de thuissituatie met plichtsgetrouwheid als het gaat om mondhygiëne en periodieke controles. Veelvuldig kampen ouderen reeds met tandverzorgings-problematiek als zij in een zorginstelling komen wonen.

Richtlijn mondzorg in het verpleeghuis

Een belangrijk hulpmiddel bij goede mondzorg voor zorgafhankelijke ouderen is de 'Richtlijn mondzorg in het verpleeghuis'. In 2007 is deze multidisciplinaire richtlijn mondzorg voor zorgafhankelijke cliënten in verpleeghuizen tot stand gekomen, in overleg met verschillende partijen, waaronder tandartsen. De richtlijn beschrijft hoe de mondgezondheid geoptimaliseerd wordt.

Overzicht mondzorg scholingsmaterialen

Voorwaarde voor goede mondverzorging zijn deskundige en gemotiveerde verzorgenden en verpleegkundigen, maar ook specialisten ouderengeneeskunde en professionele mondzorgverleners. Goede mondzorg is niet alleen het gebit van de cliënt poetsen, maar ook in gesprek gaan met de cliënt over mondhygiëne. Van alle zorgmedewerkers wordt verwacht dat ze geschoold zijn in de vereiste kennis, vaardigheden en attitude betreffende mondverzorging.


Kennisbronnen voor mondzorg voor ouderen:

Lees meer:

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

person_outlineBlog

‘Komt een land bij de dokter’: Een heftig boek dat je vaak even moet wegleggen

26 feb om 12:26 uurtimer4 min

Het lezen van ‘Komt een land bij de dokter’ van straatarts Michelle van Tongerloo ging mij moeilijk af. Ik…

Lees verder »
flash_onNieuws

LHV en VPH naar rechter vanwege tariefbesluiten NZa: ‘Onbegrijpelijk als IZA-partijen, die constateren dat de druk toeneemt’

6 feb om 13:30 uurtimer3 min

De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) stapt samen met de Vereniging Praktijkhoudende Huisartsen (VPH) naar…

Lees verder »
Erik van Dam, gasthoofdredacteur MedischOndernemen (Foto: VvAA)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gasthoofdredacteur Erik van Dam in de nieuwe MedischOndernemen: ‘Ontregelen. Just do it!’

28 nov 2024 timer4 min

Een themanummer over wet- en regelgeving? Klinkt logisch, er speelt immers veel. En ik zie in deze editie…

Lees verder »
person_outlineBlog

‘Meer gezonde jaren voor iedereen’: een unieke beschrijving van wat preventie oplevert

5 nov 2024 timer5 min

Hoelang en hoe gezond we leven, is in Nederland oneerlijk verdeeld. Als je theoretisch bent opgeleid en daarmee…

Lees verder »

Pleidooi voor alternatieve bekostiging: Betaling per verrichting geeft een perverse prikkel. Wat werkt dan wel?

22 okt 2024 timer5 min
Rutger IJntema en Wil van Erp, beide onderzoekers bij de Hogeschool Utrecht willen een gesprek op gang brengen…
Lees verder »
CEO Emile van Oorschot van Bergman Clinics (Foto: Bergman Clinics)
mic_external_onInterview

CEO Emile van Oorschot over het succes van Bergman Clinics: ‘Zelfstandige behandelcentra houden de zorg toegankelijk’

7 okt 2024 timer8 min

De inzet op kwalitatief hoogwaardige focusklinieken verklaart het grote succes van Bergman…

Lees verder »
flash_onNieuws
Jos de Blok: ‘Ik wil terug naar de driehoek wijkverpleging, huisarts en maatschappelijk werk.' (Foto: Buurtzorg Nederland)
mic_external_onInterview

Jos de Blok (Buurtzorg) over sociaal ondernemen in de eerste lijn: ‘Dankzij professionele autonomie is het aantal uren thuiszorg bij ons gehalveerd’

4 sep 2024 timer8 min
Jos de Blok, directeur van Buurtzorg Nederland, begon in 2023 een samenwerking met Buurtdokters en investeerde…
Lees verder »